Георги Георгиев (неактивен)
Георги е пчелар от повече от 17 години. Днес се грижи за 100 пчелни семейства. След прочитането на първата пчеларска книга, която получава от възрастен пчелар от селото, Георги разбира, че е роден на същата дата, на която честваме и паметта на св. Харалампий – закрилник на пчеларите.
Той съчетава работа на високи мениджърски позиции в София с работата по кошерите. Георги е олицетворение на човек, който въпреки кариерата и семейството, не може да се отдели от природата. Полага много усилия, за да съчетава всички задължения, но успява. Освен това той е сред най-активните пчелари в нашата общност и страхотен лектор по пчеларски въпроси.
За него пчелите са страст: “Споделената любов към тези трудолюбиви насекоми ме зарежда с много енергия, въпреки физическата работа и грижите около пчелите. Пчелите и работата с тях са моето хоби, което се превърна и в моя сбъдната мечта.”
Всички кошери са подкрепени
Диастазна активност - 29.64
Основен показател, доказващ натуралността на меда. Продължителното излагане на пчелния мед на високи температури понижава съществено диастазната активност и съответно полезността на меда. За долна граница се смята показател 8-9 по Готе.
Няма наличие на примеси от търговска глюкоза
Наличието на търговска захар в състава на меда е сигурен признак за преднамерено фалшифициране на меда с цел повишаване на неговото количество. Това е недопустимо, тъй като на практика представлява заместване на полезните захари на меда с вредни такива.
Съдържание на редуциращи захари - 76.80
Съдържанието на редуциращи захари е критерий за качеството на меда. Нектарните медове трябва да имат редуциращи захари по-високи от 68%. За средна стойност за българските медове се приема ~ 73%
Няма наличие на антибиотици, сулфонамиди и подтискащи вещества
Използват се като превантивни и терапевтични мерки при заболявания при пчелите. Правилното третиране не достига до меда и не следва да остави каквито и да е следи в него. В Европейския Съюз има политика на нулева толерантност към наличието на антибиотици в състава на меда.
Поленов анализ - 77.8% кръстоцветни билки
Поленовият анализ ни дава информация за процентното съдържание на видовете прашец в състава на даден мед, откъдето можем да разберем от кои растения е направен медът. Според БДС един мед може да се счита за монофлорен ако поленовият му анализ показва над 40% полени от единичен вид. За акациевия и липовия мед този процент е 30, а за лавандуловия - 15%