Михаела Колева и баща
Михаела Колева сбъдва мечтата на своя баща, когато решава да развие семейния пчелин в Долни Дъбник и да превърне неговото хоби в нещо повече. През 1998 г., когато тя се ражда, баща й има 5 кошера и практикува пчеларство от любов към природата. От дете Михаела е пленена от света на пчелите и постепенно интересът ѝ се превръща в страст. Преди няколко години заедно баща си решават да започнат разрастване на пчелина, а днес тя отглежда 130 кошера, с помощта на цялото семейство.
Михаела участва в програмата “Осинови кошер”
“Грижите за пчелите се поделят между цялото семейство, мен и моя приятел. Пчелинът се намира сред овощна градина в покрайнините на гр. Долни Дъбник. Той бе регистриран в областна дирекция “Земеделие” и БАБХ преди няколко години. Малко след това направихме сериозна модернизация, както на пчелните кошери, така и на помещенията, техниката за разпечатване и центрофугиране на меда. Направихме всичко това, за да можем да произвеждаме качествен, чист и вкусен мед. Към настоящия момент кошерите са 130 на брой, а медът, който събират пчеличките ни, е основно слънчогледов. Целта и старанието на цялото семейство е поддържането на здрав екологичен пчелин и събирането на качествения пчелен мед, който да може да достине до повече хора. Искаме и да допринесем за биоразнообразието и запазването на пчелите на България.” – разказва Михаела
Очаквайте отново скоро!
Водно съдържание - 18%
Качественият пчелен мед има водно съдържание до 20%. След този процент, медът се счита за незрял и има вероятност да вкисне, тъй като е изваден от кошера преждевременно.
Диастазна активност - 31.75
Основен показател, доказващ натуралността на меда. Продължителното излагане на пчелния мед на високи температури понижава съществено диастазната активност и съответно полезността на меда. За долна граница се смята показател 8-9 по Готе.
Наличието на търговска захар в състава на меда е сигурен признак за преднамерено фашифициране на меда с цел повишаване на неговото количество. Това е недопустимо, тъй като на практика представлява заместване на полезните захари на меда с вредни такива.
Наличието на търговска захар в състава на меда е сигурен признак за преднамерено фашифициране на меда с цел повишаване на неговото количество. Това е недопустимо, тъй като на практика представлява заместване на полезните захари на меда с вредни такива.k
Съдържание на редуциращи захари - 79.6%
Съдържанието на редуциращи захари е критерий за качеството на меда. Нектарните медове трябва да имат редуциращи захари по-високи от 68%. За средна стойност за българските медове се приема ~ 73%.
HMF - <3 mg/kg
Съдържанието на хидроксиметилфурфурал (HMF) в меда е показател за нагряването на меда. При нагряване над 45° С, медът губи част от полезните си свойства. Международните хранителни стандарти изискват съдържанието на HMF в меда след обработка да не надвишава 40 mg/kg.
Няма наличие на антибиотици, сулфонамиди и подтискащи вещества
Използват се като превантивни и терапевтични мерки при заболявания при пчелите. Правилното третиране не достига до меда и не следва да остави каквито и да е следи в него. В Европейския Съюз има политика на нулева толерантност към наличието на антибиотици в състава на меда.
Поленов анализ - 49.9% слънчоглед
Поленовият анализ ни дава информация за процентното съдържание на видовете прашец в състава на даден мед, откъдето можем да разберем от кои растения е направен медът. Според БДС един мед може да се счита за монофлорен ако поленовият му анализ показва над 40% полени от единичен вид. За акациевия и липовия мед този процент е 30, а за лавандуловия - 15%.