Стефан Стефанов
Стефан отглежда 135 кошера в с.Звездица, област Варна. Започнало като хоби през 2008 г., днес пчеларството е негово призвание и професия. Той държи на качеството и постоянното усъвършенстване на своя пчелин, затова и търси модерни и иновативни начини да отглежда своите пчели.
Стефан предлага липов и слънчогледов мед, които са събрали в себе си чистотата на нашата природа.
Стефан участвав програмата “Осинови кошер”
Ето какво ни разказа Стефан: “Пчелар съм от 2008г. По професия съм машинен инженер, а освен това имах магазин за хранителни стоки. Любовта към природата и движението ме накараха да закупя два кошера от стари приятели пчелари. Започнах от любопитство, но след това се запалих и днес имам над 130 пчелни семейства. Удивен съм от живота на пчелите и работата с тях ме увлече. Пчелинът ми се намира на 200 м. от Варненското езеро, където има много влага и разнообразието от медоносни растения е голямо. Около него няма замърсяване и промишлени култури, което прави медът чист и органичен. Първият мед, който добих, подарих на приятели, а те се влюбиха в него. Поискаха да си купят още от него и тогава реших да се занимавам професионално с пчеларство. Преди това имах свой магазин, но го продадох и сега се занимавам само с пчеларство. Регистриран биопчелар съм от 2015 г. и реализирам своя мед в Германия. Гарантирам за качеството на своя мед с името си.”
Очаквайте отново скоро!
Диастазна активност - 25.99
Основен показател, доказващ натуралността на меда. Продължителното излагане на пчелния мед на високи температури понижава съществено диастазната активност и съответно полезността на меда. За долна граница се смята показател 8-9 по Готе.
Няма наличие на примеси от търговска глюкоза
Наличието на търговска захар в състава на меда е сигурен признак за преднамерено фалшифициране на меда с цел повишаване на неговото количество. Това е недопустимо, тъй като на практика представлява заместване на полезните захари на меда с вредни такива.
Съдържание на редуциращи захари - 72.50
Съдържанието на редуциращи захари е критерий за качеството на меда. Нектарните медове трябва да имат редуциращи захари по-високи от 68%. За средна стойност за българските медове се приема ~ 73%.
HMF - <3 mg/kg
Съдържанието на хидроксиметилфурфурал (HMF) в меда е показател за нагряването на меда. При нагряване над 45° С, медът губи част от полезните си свойства. Международните хранителни стандарти изискват съдържанието на HMF в меда след обработка да не надвишава 40 mg/kg.
Няма наличие на антибиотици, сулфонамиди и подтискащи вещества
Използват се като превантивни и терапевтични мерки при заболявания при пчелите. Правилното третиране не достига до меда и не следва да остави каквито и да е следи в него. В Европейския Съюз има политика на нулева толерантност към наличието на антибиотици в състава на меда.
Поленов анализ - 79.6% липа
Поленовият анализ ни дава информация за процентното съдържание на видовете прашец в състава на даден мед, откъдето можем да разберем от кои растения е направен медът. Според БДС един мед може да се счита за монофлорен ако поленовият му анализ показва над 40% полени от единичен вид. За акациевия и липовия мед този процент е 30, а за лавандуловия - 15%.