ESG
ESG и нефинансово отчитане -
значение и тенденции
Значението на ESG и нефинансовото отчитане нарастват с все по-бързи темпове вследствие на нови регулаторни рамки, интересите и променените очаквания на обществото и все по-големия натиск от страна на инвеститорите. Терминът ESG бързо навлиза в нашето ежедневие и се превръща в неразделна част от бизнеса на корпорациите и фирмите, като надгражда корпоративно социалната отговорност и допринася за разработването и внедряването на стратегиите за устойчиво развитие на компаниите.
Съкращението ESG (от английски Environmental_Social_Governance) обхваща екологичните, социалните и управленски практики, които имат за цел да допринесат и гарантират за устойчивото развитие на бизнеса:
E (Environmental)
Въздействие върху околната среда
Включва:
- Климатични рискове
- Въглеродни емисии
- Енергийна ефективност
- Природни ресурси
- Замърсяване
- Биоразнообразие
S (Social)
Въздействие върху обществото
Включва:
- Човешки капитал
- Трудови регулации
- Разнообразие, равенство и приобщаване
- Сигурност
- Човешки права
G (Governance)
Корпоративно управление
Включва:
- Прозрачно управление компанията
- Корупция и подкупи
- Бизнес етика
- Компенсаторни политики
- Общ рисков толеранс
- Управление на риска
За разлика от финансовото отчитане ESG предполага залагане на стратегия, внедряване на практики и последващото отчитане на нефинансовите индикатори, които имат значение за обществото и природата. Така освен чисто финансови показатели компаниите осигуряват допълнителна прозрачност на тяхната дейност. Нефинансовото отчитане вече е задължително в някои държави, а за компаниите в страните от Европейския съюз то навлиза поетапно.
Европейска рамка
ESG докладване - Регулации относно нефинансовото отчитане в ЕС и кого засяга
Още от 2014 година съществува директива насочена към нефинансовото отчитане – Директива относно оповестяването на нефинансова информация (NFRD) . Съгласно нея от 01.01.2017 отчитането е задължително за предприятия от обществен интерес в ЕС – такива с над 500 служители. Такива са около 11000 дружества.
В края на 2022 година в сила влезе окончателно и Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD), която надгражда NFRD. Тя засяга всички големи предприятия, както и тези на регулираните пазари. Новата директива ги задължава да публикуват информация свързана устойчивото развитие на компанията, която да е публична. Чрез CSRD се въвеждат по-подробни изисквания за отчитане на въздействието на дружествата върху околната среда, правата на човека и социалните стандарти въз основа на общи критерии в съответствие с целите на ЕС в областта на климата. Така се гарантира, че бизнесът проследява и управлява въздействието си върху околната среда.
Засега “микро” дружествата – дружества с по-малко от 10 служители или с оборот под 20 млн. евро – са изключени от задължителното отчитане на устойчивостта.
С приемането на CSRD броят дружествата, които следва да докладват, нараства до близо 50.000 компании.
За кои компании се прилага CSRD и кога трябва да започнат с отчитането?
Правилата ще започнат да се прилагат между 2024 и 2028 г:
От 1 януари 2024 г. за големите дружества от обществен интерес (с над 500 служители), които вече са обект на NFRD, като отчетите трябва да бъдат представени през 2025 г;
от 1 януари 2025 г. за големите дружества, които понастоящем не са обект на директивата за нефинансова отчетност и отговарят на поне 2 от следните 3 критерия
- над 250 служители
- над 40 млн. евро оборот
- над 20 млн. евро общи активи,
като отчетите трябва да бъдат представени през 2026 г;
от 1 януари 2026 г. за регистрирани МСП и други предприятия, като отчетите трябва да бъдат представени през 2027 г. МСП могат да се откажат от участие до 2028 г.
През юли 2023 Комисията на ЕС прие и първия набор от стандарти за отчитане. Целта е да се въведе унифициран за всички компании ESG стандарт.
Нашата ESG политика
“Бии смарт текнолъджис” АД е компания, чиято мисия е да създаде устойчивост в глобалния пчеларски сектор. Ние концептуализираме, разработваме и внедряваме технологии, бизнес иновации и развиваме науката и образованието в сферата на пчеларството. Нашата страст е поддържане на биоразнообразието, опазването на околната среда и подкрепата на чисти и здравословни хранителни продукти.
Основните стълбове, по които работим, са:
Опазване на биоразнообразието
Нашата мисия е да спрем негативната тенденция за измиране на пчелите. Чрез умни технологии и иновативни решения ние защитаваме едни от най-ценните същества на планетата.
Подкрепа за пчеларите
Без пчеларите пчелите ще изчезнат там, където ни трябват. Ние вярваме, че най-добрият начин да се грижим за пчелите е като подкрепяме техните пазители – чрез справедливо заплащане и насърчаване на устойчивите практики при отглеждането им.
Грижа за околната среда
За нас устойчивото развитие е базата, на която стъпваме, в развитието на бизнеса ни. Всички процеси и практики от добива на мед, през опаковането и логистиката целят минимално негативно въздействие върху околната среда.
Цели
Да измерваме реалните ползи и въздействия от бизнес дейността ни и предлаганите решения, като се базираме на научни подходи и съвременни методологии в сферата на устойчивостта.
Да поддържаме висока изкупна цена за нашите пчелари с минимум 15% по-висока от средната за страната. Да увеличим пазарната стойност на меда в България.
Да повлияем върху престижа на професията пчелар чрез образователни инициативи, достъп до научни данни, дигитални решения, техническа подкрепа и разпознаваемост.
Да работим пряко с бизнеса и да му помагаме да става по-устойчив и подкрепящ биоразнообразието: нашите партньори и клиенти да допринасят за устойчивото развитие с наша помощ.
Да инвестираме средства и усилия в иновативни устойчиви продукти, подкрепящи опазването на пчелите и развитието на пчеларството.
В процеса на разработка минахме през различни етапи:
ESG стратегията ни е разработена със съдействието на denkstatt България – консултантска компания с дългогодишен опит в областта на устойчивото развитие. Техен основен фокус е подпомагането на организациите да управляват въздействието си върху природния и социалния капитал.
Задълбочен анализ на дейността и процесите в компанията във всички бизнес направления. Разгледахме нашите доставчици, партньори, специални проекти като изведохме позитивните и негативните въздействия на всеки елемент по веригата от дейности.
Определяне на значимите теми – това са ключовите области, спрямо които компанията развива бизнес стратегията си. Със съдействието на denkstatt оценихме всяка една тема с оглед на нашето въздействие, но и въздействието на външната среда. Така откроихме топ 5 водещи теми:
- Биоразнообразие
- Икономически принос
- Инвестиции в устойчиви и иновативни продукти
- Устойчиви решения
- Контрол / Проследяване на веригата на доставки и продажби
Извеждане на оперативни задачи на база на значимите теми – по всяка една от теми заложихме оперативни цели. Такива например са минимална цена за изкупуване на мед над средната за страната, контрол върху доставчиците и разширяване на мрежата от пчелари. Резултатите по отделните цели отчитаме ежегодно.
Представяне на ESG стратегията пред екипа на компанията – задължителен елемент за реализирането й. Всички служители на компанията са запознати с нея, като така всеки от тях управлява своята сфера на отговорност съблюдавайки поставените цели.
ESG и биоразнообразието
Как “Истински мед” осигурява възможност за принос към биоразнообразието и данни за нефинансово отчитане.
Основният извод от последният доклад на WWF “Жива планета” е, че популациите на диви животни са намалели със средно 69% от 1970 година насам. Дали обаче компаниите залагат на опазването на биоразнообразието в своите ESG стратегии? Фокусът върху ограничаването на въглеродните емисии, намаляване на отпадъците и кръговата икономика е силно осезаем и видим като тема не само в корпоративния свят, но и сред обществото. Климатичните промени и биоразнообразието засягат не само околната среда, но и имат силно отражение върху икономиката и благосъстоянието на човечеството. Затова и действията на всеки един от нас – компания или отделна личност, играе роля за създаването на осъзнато общество, чийто начин на съществуване е насочен към опазването на природата във всяко едно направление.
Неслучайно една от глобалните цели за устойчиво развитие на ООН е цел 15 – Опазване на живота на земята и в частност на биоразнообразието. То е следващата голяма тема когато става дума за ESG стратегии, докладване или стандарт.
ESG услуги и проекти
Истински мед работи над 3 години по разработването на проекти и услуги, които да позволяват на корпоративния сектор да подобрява своите ESG показатели. Нашата основна програма “Осинови кошер” е CSR (corporate social responsibility) инструмент за над 100 компании в България и съчетава в себе си измеримия ефект за околната среда, проследяемите резултати за бенефициентите и практичната полза за компаниите.
От 2023 всеки партньор в програмата “Осинови кошер” ще получи удостоверение за осиновен кошер и ESG сертификат с конкретни изчисления за неговия принос. Сертификатът дава информация за реалния принос на един кошер за всяка отделна година – както по отношение на опрашване на земеделски култури, така и като икономическите ползи за пчеларите, които са част от програмата. Изчисленията се правят ежегодно като се отчита общата земеделска продукция в България зависеща от опрашване, както и изкупения от “Истински мед” мед. Изчисленията и методологията са предоставени от denkstatt България и всяка компания може да ги използва за нефинансовото си отчитане – за онагледяване на напредъка си по линия на ESG и в доклада си за устойчиво развитие.
За последните 3 години сме достигнали до 35 000 клиенти, 2 000 000 човека аудитория, 90 пчелари, което е генерирало оборот от над 1 300 000 лв. Само за 2022 сме генерирали дарения в размер от над 50 000 лв.
От 2023 всеки партньор в програмата “Осинови кошер” ще получи удостоверение за осиновен кошер и ESG сертификат за неговия принос. Данните са на база методология и изчиследния на denkstatt България. Научете повече ТУК.
Вижте повече за възможностите: Програми за корпоративни клиенти