ESG и нефинансово отчитане - значение и тендеции | Истински мед

ESG и нефинансово отчитане – значение и тенденции

Значението на ESG и нефинансовото отчитане нарастват с все по-бързи темпове вследствие на нови регулаторни рамки, интересите и променените очаквания на обществото и все по-големия натиск от страна на инвеститорите. Терминът ESG бързо навлиза в нашето ежедневие и се превръща в неразделна част от бизнеса на корпорациите и фирмите, като надгражда корпоративно социалната отговорност и допринася за разработването и внедряването на стратегиите за устойчиво развитие на компаниите.

E (Environmental) Въздействие върху околната среда

Включва:
Климатични рискове Въглеродни емисии Енергийна ефективност Природни ресурси Замърсяване Биоразнообразие

S (Social) Въздействие върху обществото

Включва:
Човешки капитал Трудови регулации Разнообразие, равенство и приобщаване Сигурност Човешки права

G (Governance) Корпоративно управление

Включва:
Прозрачно управление компанията Корупция и подкупи Бизнес етика Компенсаторни политики Общ рисков толеранс Управление на риска

Какво е ESG?

Съкращението ESG (от английски Environmental Social Governance) обхваща екологичните, социалните и управленски практики, които имат за цел да допринесат и гарантират за устойчивото развитие на бизнеса.

За разлика от финансовото отчитане ESG предполага залагане на стратегия, внедряване на практики и последващото отчитане на нефинансовите индикатори, които имат значение за обществото и природата. Така освен чисто финансови показатели компаниите осигуряват допълнителна прозрачност на тяхната дейност. Нефинансовото отчитане вече е задължително в някои държави, а за компаниите в страните от Европейския съюз то навлиза поетапно.

За разлика от финансовото отчитане ESG предполага залагане на стратегия, внедряване на практики и последващото отчитане на нефинансовите индикатори, които имат значение за обществото и природата. Така освен чисто финансови показатели компаниите осигуряват допълнителна прозрачност на тяхната дейност. Нефинансовото отчитане вече е задължително в някои държави, а за компаниите в страните от Европейския съюз то навлиза поетапно.

Европейска рамка

ESG докладване – Регулации относно нефинансовото отчитане в ЕС и кого засяга

Още от 2014 година съществува директива насочена към нефинансовото отчитане – Директива относно оповестяването на нефинансова информация (NFRD) . Съгласно нея от 01.01.2017 отчитането е задължително за предприятия от обществен интерес в ЕС – такива с над 500 служители. Такива са около 11000 дружества.

В края на 2022 година в сила влезе окончателно и Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD), която надгражда NFRD. Тя засяга всички големи предприятия, както и тези на регулираните пазари. Новата директива ги задължава да публикуват информация свързана устойчивото развитие на компанията, която да е публична. Чрез CSRD се въвеждат по-подробни изисквания за отчитане на въздействието на дружествата върху околната среда, правата на човека и социалните стандарти въз основа на общи критерии в съответствие с целите на ЕС в областта на климата. Така се гарантира, че бизнесът проследява и управлява въздействието си върху околната среда.

Засега “микро” дружествата – дружества с по-малко от 10 служители или с оборот под 20 млн. евро – са изключени от задължителното отчитане на устойчивостта.

С приемането на CSRD броят дружествата, които следва да докладват, нараства до близо 50.000 компании.

За кои компании се прилага CSRD и кога трябва да започнат с отчитането?

Правилата ще започнат да се прилагат между 2024 и 2028 г:

От 1 януари 2024 г. за големите дружества от обществен интерес (с над 500 служители), които вече са обект на NFRD, като отчетите трябва да бъдат представени през 2025 г;

от 1 януари 2025 г. за големите дружества, които понастоящем не са обект на директивата за нефинансова отчетност и отговарят на поне 2 от следните 3 критерия
над 250 служители
над 40 млн. евро оборот
над 20 млн. евро общи активи,
като отчетите трябва да бъдат представени през 2026 г

от 1 януари 2026 г. за регистрирани МСП и други предприятия, като отчетите трябва да бъдат представени през 2027 г. МСП могат да се откажат от участие до 2028 г.

През юли 2023 Комисията на ЕС прие и първия набор от стандарти за отчитане. Целта е да се въведе унифициран за всички компании ESG стандарт.

пчели кацат на входа на кошера - изображение близък план

Нашата ESG политика

“Бии смарт текнолъджис” АД е компания, чиято мисия е да създаде устойчивост в глобалния пчеларски сектор. Ние концептуализираме, разработваме и внедряваме технологии, бизнес иновации и развиваме науката и образованието в сферата на пчеларството. Нашата страст е поддържане на биоразнообразието, опазването на околната среда и подкрепата на чисти и здравословни хранителни продукти.

Основните стълбове, по които работим, са:

Опазване на биоразнообразието

Нашата мисия е да спрем негативната тенденция за измиране на пчелите. Чрез умни технологии и иновативни решения ние защитаваме едни от най-ценните същества на планетата.

Подкрепа за пчеларите

Без пчеларите пчелите ще изчезнат там, където ни трябват. Ние вярваме, че най-добрият начин да се грижим за пчелите е като подкрепяме техните пазители – чрез справедливо заплащане и насърчаване на устойчивите практики при отглеждането им.

Грижа за околната среда

За нас устойчивото развитие е базата, на която стъпваме, в развитието на бизнеса ни. Всички процеси и практики от добива на мед, през опаковането и логистиката целят минимално негативно въздействие върху околната среда.

Цели

Science based targets

Да измерваме реалните ползи и въздействия от бизнес дейността ни и предлаганите решения, като се базираме на научни подходи и съвременни методологии в сферата на устойчивостта.

Честна изкупна цена

Да поддържаме висока изкупна цена за нашите пчелари с минимум 15% по-висока от средната за страната. Да увеличим пазарната стойност на меда в България.

Образование

Да повлияем върху престижа на професията пчелар чрез образователни инициативи, достъп до научни данни, дигитални решения, техническа подкрепа и разпознаваемост.

Биоразнообразие

Да работим пряко с бизнеса и да му помагаме да става по-устойчив и подкрепящ биоразнообразието: нашите партньори и клиенти да допринасят за устойчивото развитие с наша помощ.

Иновация и устойчивост

Да инвестираме средства и усилия в иновативни устойчиви продукти, подкрепящи опазването на пчелите и развитието на пчеларството.

ESG стратегията на “Истински мед” за устойчиво развитие

ESG доклад 2022 г.

В процеса на разработка минахме през различни етапи

ESG стратегията ни е разработена със съдействието на denkstatt България – консултантска компания с дългогодишен опит в областта на устойчивото развитие. Техен основен фокус е подпомагането на организациите да управляват въздействието си върху природния и социалния капитал.

Задълбочен анализ на дейността и процесите в компанията във всички бизнес направления. Разгледахме нашите доставчици, партньори, специални проекти като изведохме позитивните и негативните въздействия на всеки елемент по веригата от дейности.

Определяне на значимите теми – това са ключовите области, спрямо които компанията развива бизнес стратегията си. Със съдействието на denkstatt оценихме всяка една тема с оглед на нашето въздействие, но и въздействието на външната среда. Така откроихме топ 5 водещи теми:

  • Биоразнообразие
  • Икономически принос
  • Инвестиции в устойчиви и иновативни продукти
  • Устойчиви решения
  • Контрол / Проследяване на веригата на доставки и продажби

ESG матрица със значими теми Bee Smart Technologies

Извеждане на оперативни задачи на база на значимите теми – по всяка една от теми заложихме оперативни цели. Такива например са минимална цена за изкупуване на мед над средната за страната, контрол върху доставчиците и разширяване на мрежата от пчелари. Резултатите по отделните цели отчитаме ежегодно.

Представяне на ESG стратегията пред екипа на компанията – задължителен елемент за реализирането й. Всички служители на компанията са запознати с нея, като така всеки от тях управлява своята сфера на отговорност съблюдавайки поставените цели.

ESG и биоразнообразието

Как “Истински мед” осигурява възможност за принос към биоразнообразието и данни за нефинансово отчитане.
Основният извод от последният доклад на WWF “Жива планета” е, че популациите на диви животни са намалели със средно 69% от 1970 година насам. Дали обаче компаниите залагат на опазването на биоразнообразието в своите ESG стратегии? Фокусът върху ограничаването на въглеродните емисии, намаляване на отпадъците и кръговата икономика е силно осезаем и видим като тема не само в корпоративния свят, но и сред обществото. Климатичните промени и биоразнообразието засягат не само околната среда, но и имат силно отражение върху икономиката и благосъстоянието на човечеството. Затова и действията на всеки един от нас – компания или отделна личност, играе роля за създаването на осъзнато общество, чийто начин на съществуване е насочен към опазването на природата във всяко едно направление.

Неслучайно една от глобалните цели за устойчиво развитие на ООН е цел 15 – Опазване на живота на земята и в частност на биоразнообразието. То е следващата голяма тема когато става дума за ESG стратегии, докладване или стандарт.

ESG услуги и проекти

Истински мед работи над 3 години по разработването на проекти и услуги, които да позволяват на корпоративния сектор да подобрява своите ESG показатели. Нашата основна програма “Осинови кошер” е CSR (corporate social responsibility) инструмент за над 100 компании в България и съчетава в себе си измеримия ефект за околната среда, проследяемите резултати за бенефициентите и практичната полза за компаниите.

От 2023 всеки партньор в програмата “Осинови кошер” ще получи удостоверение за осиновен кошер и ESG сертификат с конкретни изчисления за неговия принос. Сертификатът дава информация за реалния принос на един кошер за всяка отделна година – както по отношение на опрашване на земеделски култури, така и като икономическите ползи за пчеларите, които са част от програмата. Изчисленията се правят ежегодно като се отчита общата земеделска продукция в България зависеща от опрашване, както и изкупения от “Истински мед” мед. Изчисленията и методологията са предоставени от denkstatt България и всяка компания може да ги използва за нефинансовото си отчитане – за онагледяване на напредъка си по линия на ESG и в доклада си за устойчиво развитие.

За последните 3 години сме достигнали до 35 000 клиенти, 2 000 000 човека аудитория, 90 пчелари, което е генерирало оборот от над 1 300 000 лв. Само за 2022 сме генерирали дарения в размер от над 50 000 лв.

От 2023 всеки партньор в програмата “Осинови кошер” ще получи удостоверение за осиновен кошер и ESG сертификат за неговия принос. Данните са на база методология и изчиследния на denkstatt България.

Ползи от дейността на Истински мед за 2022 год.*

791 км2

Площ, която се опрашва от пчелите в програмата на “Истински мед”

235907 л. биодизел

Могат да бъдат произведени с добива на рапица, опрашена от кошерите на “Истински мед”.

477000 бутилки олио

или 477 400 литра слънчогледово олио могат да бъдат произведени от добития слънчоглед, опрашен от кошерите на Истински мед

52 литра лавандулово масло

може да бъде произведено от опрашената от кошерите на “Истински мед” лавандула.

473937 лв.

Общо плащания на “Истински мед” към пчелари в програмата “Осинови кошер”

106303 лв.

Са платени от “Истински мед” над пазарната цена => допълнителни приходи за пчеларите.

1,69 лв.

Платени от “Истински мед” над средното заплащане за страната на кг.

22 %

по-висока от средната за страната е изкупната цена заплатена от “Истински мед”

660784 лв.

Е общата допълнителна добавена стойност от похарчените от пчелари пари в резултат на дейността на “Истински мед”.

148121 лв.

Допълнителна добавена стойност в икономиката в резултат на по-високи изкупни цени на “Истински мед”.

Проекти, с които се гордеем и с които надграждаме Осинови кошер, са

Пчеларски университет

проектът е осъществен с подкрепата на Kaufland България и се реализира вече две поредни години. Програмата е насочена към всички, които имат желание да отглеждат пчели, но не са имали възможност да се докоснат до тяхната магия. Обучаващите се участват в 3-месечен хибриден курс, който включва онлайн лекции и срещи, както и практически упражнения на реален работещ пчелин. Лектори и ментори са опитни пчелари и преподаватели.
бурканче мед за кампанията Кажи ДА на меда

“Кажи ДА на МЕДа” I Yes, honey

e информационна кампания, която има за цел да образова и запознае хората с научни факти за ползите от пчелния мед. Заедно със специалиста по ендокринология и болести на обмяната д-р Райна Стоянова и нейния екип създадохме дигитална книга “Кажи ДА на МЕДа!”, която представя научни факти за полезните свойства на пчелните продукти и която всеки може да получи безплатно. Част от кампанията са и 13 известни личности, които доброволно казаха “Да” на меда в своите социални профили.

Денят на пчелите

Световният ден на пчелите е 20-ти май. Вече три поредни години организираме еднодневен фестивал посветен на пчелите, който преминава като семеен празник с редица образователни, забавни и полезни активности. Целта е да се информира обществеността за значимата роля на пчелите, както и за въпросите свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели, показвайки ключовата роля на пчелите в опрашването на растенията и живота на Земята.

Нашият подкаст

Полезни и интересни връзки

CSRD – директива по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта

/ https://eur-lex.europa.eu/

Блог с интересна информация, данни и анализи по темата устойчиво развитие

/ https://www.sustainability.bg/

Сайт за новини свързани с прилагането на ESG политиките

/ https://esgnews.bg/

Подкаст за всичко свързано с ESG – теми, инвестиции, развитие – “ESG in conversation” ,the Sustainalytics Podcast

/ https://sustainalytics.podbean.com/

Българска мрежа на Глобалния договор

/ https://www.unglobalcompact.bg/
Твоята кошница
Персонализиран абонаменти
Абонамент
Еднократни продукти
Еднократни подаръци

Междинна сума:

Продуктът е добавен в количката

Вашите данни ще бъдат използвание за обработка на поръчките ви и за други цели, описани в нашата политика за поверителност.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.