В меда има важни антиоксиданти, предимно феноли и флавоноиди. Те намаляват риска от сърдечни заболявания, рак, спад на имунната система, различни възпалителни процеси.
Гледайте видеото
2:26
"Кажи ДА на МЕДа" e информационна кампания, която има за цел да образова и запознае хората с научни факти за ползите от пчелния мед. Всички сме чували сравнението с "течно злато", но знаем ли какво прави меда толкова ценна съставка и защо е важно той да бъде част от нашето меню? Заедно със специалиста по Ендокринология и болести на обмяната д-р Райна Стоянова и нейния екип ще ви представим научноподкрепени факти и ще дадем съвети за приложението му на цялото семейство, събрани в специална онлайн книга.
Научни факти за медаВитамини
Минерали
Аминокисилини
Полезни ензими
Проучване на FAOSTAT отчита, че в България човек яде средно 200–300 гр. мед на година, докато в Европа средната годишна консумация е 1кг. Това ни нарежда на едно от последните места в Европа.
От малки сме чували, че медът е полезен, но знаем ли защо и има ли научно-доказана информация за това? Има и ще ви го докажем с истински факти!
От изключителна важност е да имаме пълната информация за това от къде идват продуктите на нашата трапеза и какъв е техният състав.
Освен добре познатата комбинация на мед и чай, медът се използва не само в кулинарията, но и за лечение на множество болестни състояния. Подбрали сме и ще ви представим най-важните му приложения.
В меда има важни антиоксиданти, предимно феноли и флавоноиди. Те намаляват риска от сърдечни заболявания, рак, спад на имунната система, различни възпалителни процеси.
Високата концентрация на захар в зрелия мед причинява смъртта на бактерии, гъбички и други паразити, тъй като захарта свързва излишната вода. Яденето на мед предотвратява процеса на гниене на патогенните бактерии в тялото и образуването на така наречените биофилми. Блокирана е „комуникацията“ между бактериите и това ги прави много по-податливи на конвенционално лечение с антибиотици.
Медът съдържа над 20 витамини, минерали, аминокиселини и ензими. Витамини - Vitamin C, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Vitamin H (Биотин) и др. Минерали - магнезий, калций, калий, натрий и фосфор Аминокиселини и други киселини - пролин, мравчена киселина, лимонена киселина, винена киселина, млечна киселина, ябълчена киселина, глюконова киселина Ензими - инвертаза, фосфатаза, диастаза
Едно от най-популярните приложения на меда е при кашлица и възпалено гърло. Една чаена лъжичка мед, взета направо преди лягане или разбъркана в чаша вода или топъл чай, е в състояние да облекчи забележимо кашлицата.
Проучване показва, че ежедневното нанасяне на мед с топла вода върху кожата на пациенти, страдащи от лющене на кожата, силен сърбеж, херпес и др., подпомага заздравяването и облекчава симптомите още след седмица.
Медът служи като ценна храна за много полезни за здравето чревни бактерии.
Поради успокояващите качества на меда и голямото количество витамин С в лимоните, пиенето на вода с мед и лимон може да има множество полезни свойства върху вашето тяло и начина, по който се чувствате през деня.
И медът, и канелата могат да са от полза при определени здравословни състояния, като помагат както като индивидуална съставка, така и в комбинация. Проучванията показват, че ползите на двете съставки имат сходни характеристики.
Част от медицински изследвания фокусират вниманието си върху ползите за здравето от чесъна и меда както самостоятелно, така и в комбинация. Чесънът традиционно се използва за лечение на настинки и кашлица. Също така, той може да засили имунната система и да помогне при симптомите на астма.
Световната Здравна Организация препоръчва дневният прием на свободни захари да не надвишава 5% от общия енергиен прием, което приблизително се равнява на 6 чаени лъжички.
Както с всяка друга храна, захранването с мед трябва да става постепенно. Важно е захранването с мед задължително да се случи, след като детето е навършило една годинка. Може да започнете ½ чаена лъжичка мед, разтворен във вода или добавен към закуската. Желателно е да направите почивка от няколко дни преди отново да предложите мед.
При по-висока температура (над 40 градуса) медът губи част от своите полезни полезни свойства и съставки. Затова винаги изчаквайте чаят Ви да поизстине, преди да добавите към него мед.
Независимо множеството полезни свойства, има хора с повишена чувствителност към пчелните продукти. Поради тази причина е важно да отбележим, че тяхното приложение трябва да започне след предварително изпитване на чувствителността и изключване на противопоказания за употребата им.
Не, ако се консумира в препоръчаните количеста. Важно е да имате предвид, че въпреки полезните си качества, медът все пак е калоричен и прекомерната консумация би могла да доведе до покачване на килограми и повишаване на кръвната захар.
Гледайте видеото
2:26
Разработихме тази дигитална книга в партньорство с д-р Райна Стоянова и нейния екип. В 87 страници поместихме научно-доказана информация за свойствата на меда и множеството му приложения в медицината.
Въведете своя имейл и ще получите книгата безплатно (87 стр.)
Награди от публиката за трите рецепти с най-много гласове:
Ирена Георгиева с рецепта “Десерт с овесени ядки и мед” с 121 гласа.
Oleg Yarygin с рецепта “Сладко от смокини с мед и лимон” с 108 гласа.
Юлия Гарбузова с рецепта “Масло с мед и канела за мазане” с 84 гласа.
Награда от журито за най-креативна рецепта:
Надежда Станева с рецепта “Медена торта”
Виж Всички
Виж Всички
Имате профил?
Регистрирайте се, за да се възползвате от таблото за управление - история на поръчките, както и предварително попълнена информация за поръчка и доставка за последващи поръчки.
Продуктът е добавен в кошницата
Кошница (0)
12.99лв. до безплатна доставка