Какво е манов мед и от какво се прави
Мановият мед е специален сорт мед, който се произвежда не от цветния нектар, а от сладък сок, отделян от пъпките на някои дървесни видове или с участието на някои насекоми, като листните въшки например. Тези насекоми се хранят със соковете в листата или пъпките на дърветата и в резултат на храносмилането, отделят още по-сладка течност, наречена мана или медена роса, от където идва и името на меда. Пчелите събират маната и от нея правят мед.
Характеристики на мановия мед
Този вид мед, характерно, е с по-тъмен цвят от нектарния и с кехлибарен или червеникав оттенък. Притежава по-силен (леко горчив) вкус, с дървесен аромат, който разбира се варира в зависимост от основния източник на мана, от който медът е произведен. Най-често сладостта на мановия мед почти не се различава от тази на останалите.
Мановият мед кристализира много по-бързо от нектарния мед, въпреки по-гъстата си консистенция. Това най-вероятно се дължи на по-високото съдържание на декстрин.
Този вид мед притежава по-висока хранителна стойност, която го отличава от останалите видове.
Главният критерий за определяне на един мед като манов, е неговата електропроводимост, която трябва да е минимум 0,8 mS/cm.
Ползи и свойства на мановия мед
Както всички останали видове мед, този също притежава антибактериални и антиоксидантни свойства.
Мановият мед, обаче, е по-богат на витамини и минерали от нектарния. Основните микронутриенти, установени в него, са калий, калций, магнезий, фосфор и витамин С.
Уникалните лечебни свойства на мановия мед се дължат на силния му антибактериален ефект и способността му да укрепва имунната система. Той намира приложение при лечение на много здравословни проблеми:
- Положително въздейства при лечение на грип и настинка;
- Притежава отхрачващи и слабителни качества;
- Използва се при лечение на гастрит, язва и други стомашно-чревни заболявания;
- Спомага заздравяването на кожни раздразнения, екземи, изгаряния и др.;
- Лекува стрес, хронична умора и безсъние;
Как се яде манов мед – прием и употреба
Препоръчителният дневен прием на мед от мана е между 15-20 грама на ден.
Калоричното съдържание в мановия е 323 kcal на 100 g.
Диетолозите препоръчват и не изключват меда от нашата диета, тъй като неговият състав се определя като полезен и балансиран. Може да отслабнете без да лишавате организма си от полезни вещества, като например желязо, калций, фосфор, аминокиселини и др.
Важно е обаче да се спазва препоръчителния дневен прием и да се внимава при въвеждането на този и други видове мед, тъй като са възможни алергични реакции.
Произход и добив на манов мед в България
Добре познат е странджанският манов мед, който се добива в старите дъбови гори на Странджа планина. Влажният морски въздух, който образува леки сутрешни мъгли, действа благоприятно на развитието на богато разнообразие от растения, които са уникални за България и Европа.
Климатът в Странджа създава перфектни условия за образуването на мана. През летните месеци тя е основната паша на пчелите в странджанските гори.
Производството и добивът на мановия в този регион се дължи основно на взаимодействието между природата и благоприятните климатични условия.
Цена на мановия мед
В този вид мед минералните вещества могат да са от 5 до 9 пъти повече в сравение с останалите видове мед.
Поради високото процентно съдържание на полезни минерали, мановият мед освен с по-висока хранителна стойност е и с по-висока цена на българския пазар, спрямо други видове мед.
Можете да закупите от тук био манов мед, произведен от сем. Стайкови.
Източници: онлайн книга “Кажи да на меда”, ec.europa.eu
Автор: Стефани Караиванова