Биомониторинг чрез изследване на пчелен прашец
За услугата
EcoPulse е услуга за биомониторинг, която използва пчелите като естествени сензори на околната среда. Чрез изследвания на събрания пчелен прашец, услугата оценява растителното биоразнообразие и наличието на вредни вещества в избран район.
Опирайки се на научно обоснована методология, широка мрежа от партньори пчелари и дългогодишен опит в сектора, ние създадохме услуга, която дава ясна представа за състоянието на околната среда и за влиянието на вашия бизнес върху местните екосистеми. Събраните по иновативен начин данни позволяват определянето на реалистични цели за опазване на природата и прилагането на природно-базирани решения за устойчиво развитие.
За проекта
Асарел Медет АД е първата компания в България, която се включва в този иновативен проект. В рамките на следващите две години ще бъдат събирани и анализирани проби на пчелен прашец от собствените кошери на дружеството. Проектът цели да надгради дългогодишната устойчива политика на компанията чрез този иновативен подход. Като резултат ще бъдат установени базови показатели за състоянието на екосистемата в района на дейност на компанията, а на база събраната информация ще могат да се усъвършенстват бъдещите екологичните проекти с конкретни и ефективни цели.
Защо пчели и пчелен прашец?
Често свързваме пчелите с производството на мед и други пчелни продукти, но всъщност те имат много по-важна функция – опрашването. Една трета от всичко, което слагаме на масата си зависи директно от опрашването на пчелите, а 75% от цялата ни храна е зависима от тази безплатна екосистемна услуга. Намаляването на популацията на пчелите в световен мащаб е факт и за хората е критично важно да обърнат този негативен тренд.
Пчелите освен това са най-ефективните агрегатори на данни в природата, защото опрашват хиляди растения всеки ден. Тази тяхна дейност ги превръща в безпрецедентни биологични оценители на биоразнообразието, качеството на местообитанията и наличието на вредни вещества в околната среда.
Пчелният прашец от своя страна е най-добрият индикатор за околната среда, защото той не преминава допълнителна обработка от пчелите. Неговите качества се запазват на 100% както е извлечен от природата и това дава реална картина за нейното състояние.
Методология и цели
През първата година от проекта ще бъдат установени базови показатели за състоянието на екосистемата, а през втората се цели засичане на изменението спрямо базовите показатели и анализ на позитивно влияние след приложените промени. Проектът е съчетаване на традиционните методи, които компанията прилага през годините с иновативните методи на услугата EcoPulse.
В периода Август 2024 до Октомври 2025 ще се събират проби пчелен прашец от собствените кошери на Асарел Медет АД. След обработка те се анализират в специализирана лаборатория по специална методология, за да се предостави финален анализ с данни. Показателите, които ще се засичат в рамките на проекта са: ниво на растително биоразнообразие, наличие и ниво на Перфлуороалкилирани химикали (PFAS), наличие и ниво на тежки метали и наличие и ниво на пестициди.
Методологията, която се използва за анализ на пчелния прашец е научно доказана и се прилага от години в различни държави. В България тя е все още слабо развита и това позволява Асарел Медет АД да бъде сред пионерите в нашата страна.
Като част от проекта компанията допринася и за развитието на мрежа от локации, които да заедно създадат база данни за биоразнообразието в България.